"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Dogville

24. července 2010 v 23:52 | Aneta |  Lars von Trier
Režie: Lars von Trier
Země: Dánsko, Francie, Švédsko, Norsko
Rok: 2003, 140 minut
Hrají: Nicole Kidman, Paul Bettany, Stellan Skarsgard, Siobhan Fallon, Chloe Sevigny, Patricia Clarkson, Jeremy Davies, Blair Brown, Philip Baker Hall, Lauren Bacal

Dogville
Děj experimentálního dramatu dánského režiséra Larse von Triera se odehrává v malém městečku Dogville, kdesi v americkém Coloradu. Jedním z nejzajímavějších a nejoriginálnějších prvků filmu je technika, použitá při výstavbě prostředí.
Trier nevyužil klasických postupů nápodoby reálného světa, ale naopak město naznačil pouze pomocí minimálních prostředků. Prostor před kamerou se tedy podobá spíše divadelnímu jevišti, než filmové scéně. Místo domů vidíme pouze jejich půdorysy a interiéry obsahují jen pár kousků nejzákladnějšího nábytku. Prostor je průhledný a divák hledí do domů všech postav skrz neviditelné zdi. Přesto však zásluhou pohybů kamery a klasického filmového střihu nejde o záznam divadelní představení, což dokazuje už první záběr, ve kterém kamera snímá kolmo z velké výšky půdorys celého města.
Stejně jako Trierův novější film Antikrist je příběh rozdělen na kapitoly, prolog a epilog, což podporuje dojem syntézy několika uměleckých druhů - najdeme zde divadelní scénu, filmového zpracování a literární členění.
Samotný příběh je záměrně jednoduchý až minimalistický, avšak velice intenzivní. Lars von Trier opět velmi silně útočí na divákovu psychiku, k čemuž využívá také velmi rozvláčného děje. Zachycuje poslední šanci, kterou dává hlavní hrdinka Grace lidem. Potom, co uteče od svého otce, jehož snobský a nenávistný způsob života se jí protiví, přichází do městečka Dogville, protože chce žít normální život mezi obyčejnými lidmi. Chce sobě i otci dokázat, že chudí a vlastně i lidé obecně nejsou špatní. Ti ji však, přes její upřímné snažení  mezi sebe nikdy nepřijmou. Naopak ji stále více deptají, ničí a snaží se ji odehnat. Trier se zde opět zaměřuje na zobrazení ženy jako slabé osobnosti, která je extrémně a absurdně psychicky týraná svým okolím.
          Ve filmu se objevuje i milostný příběh. Grace se zamiluje se do Toma, mladíka, který jí zpočátku pomáhá ve městečku zapadnout. Postupem času ji však nutí stále více pracovat, aby si ji obyvatelé oblíbili. Grace kvůli nekonečné práci skoro nespí, ani to však nestačí. Je znásilněna jedním z mužů a obviněna jeho manželkou, že jej svedla. Zradí ji i Tom. Grace se dlouho, možná až moc dlouho nevzdává a pořád doufá, že ji lidé nakonec přijmou a bude mezi nimi moci být šťastná. Dostává však stále bolestivější rány.
          Nakonec do města přijíždí Gracein otec a mladá žena si musí přiznat, že svůj boj prohrála. Dala lidem šanci, oni ji však nevyužili. Otcův gang se tedy s obyvateli vypořádá po svém a na Grace zbyde jen to, aby definitivně pohřbila svou lásku k Tomovi...
          Snímek podle mě patří k jedním z nejzajímavějších počinům posledních let. K jeho výjimečnosti přispělo i vynikající herectví Nicole Kidman (Grace) a Paula Bettanyho (Tom), kteří dokázali ztvárnit hluboké city svých postav, aniž by působili pateticky či nepřirozeně.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama