"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Idioti

27. července 2010 v 16:20 | Aneta |  Lars von Trier
Režie: Lars von Trier
Země: Dánsko, Francie, Itálie, Nizozemsko
Rok: 1998, 117 minut
Hrají: Bodil Jorgensen, Jens Albinus, Troels Lyby, Nikolaj Lie Kaas, Paprika Steen

Idioti
Lars von Trier je cynik a dává nám to neustále patřičně najevo. Zde však svůj černý humor přivedl k vrcholu. Idiotský film Idioti je o idiotech a pro idioty, říká jeho podtitul. Pojednává o skupince přátel, kteří si v různých situacích hrají na mentálně postižené. V restauraci, bazénu, na exkurzi v továrně či jen tak na procházkách po okolí křičí, slintají a hlasitě se smějí. Dobře se tím baví. Jsou osvobozeni od veškerých konvencí a dospívají k jakési trochu zvrácené duševní svobodě. Zároveň je také pojí velmi silné přátelství, i když si občas vzájemně ubližují.
Aby si dokázali, že je "magoření" skutečně jejich životním stylem a ne pouhou zábavou, donutí jednoho z přátel, aby si "zamagořil" i doma u rodiny a v práci. Pokud to nedokáže, zpátky do party už se nevrátí. Jediná, kdo se o to skutečně pokusí je Karen, žena, která se ke skupině přidala teprve nedávno. Karen, která ještě nikdy nebyla tak šťastná. Karen, která teprve nedávno ve skutečném životě utrpěla hluboké rány...
Lars von Trier rád přivádí věci do extrémů. Servítky si nebere ani s divákem ani s postavami. Důkazem je scéna, ve které tito "přátelé" hrající si na mentálně postižené, provádějí skupinový sex. Vše je natočeno velmi naturalistickým dokumentárním stylem. Stejně jako v dokumentech zde najdeme i scény, ve kterých se hrdinové zpětně vyjadřují k období, kdy ještě trávili svůj čas s partou. Divák tak téměř od začátku ví, že se všichni později vrátili k normálním životům.
            Za zmínku stojí také příběh Josephin a Jeppa, kteří se do sebe zamilují. Oba jsou svým způsobem děti a pojí je velmi nevinný a křehký vztah. Ten však zničí Josephinin otec, který si pro ni přijede a proti její vůli jí odveze domů.
            Na jednoduchý a přímočarý děj poměrně dlouhá stopáž už diváka nemůže překvapit. Jde prostě o Trierův režijní styl, který opustil jen ve svém posledním snímku Antikrist, který trvá pouhých 100 minut.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama