"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Prolomit vlny

26. července 2010 v 16:23 | Aneta |  Lars von Trier
Režie: Lars von Trier
Země: Dánsko, Švédsko, Francie, Nizozemsko
Rok: 1966, 159 minut
Hrají: Emily Watson, Stellan Skarsgard, Katrin Cartlidge, Jean-Marc Barr, Adrian Rawlins, Udo Kier, Mikkel Gaup

Prolomit vlny
Prolomit vlny je snímek Larse von Triera z roku 1996, v němž opět najdeme motiv sebeobětování stejně jako v Tanci v temnotách a také silný příběh o moci lásky nevinné Bess, dívky hluboce věřící v Boha, a Jana, pracujícího v drsných podmínkách na těžařské lodi.
Děj se odehrává ve Skotsku, v malé vesnici, kde ještě přetrvává velmi ortodoxní protestantská víra. Bess se vdává a prožije s Janem své první milování. Ten však musí pracovat a brzy po svatbě odplouvá zpátky na moře. Bess rozmlouvá s Bohem, modlí se, aby se jí manžel vrátil domů. Jan při nehodě na lodi utrpí poranění hlavy a ochrne. Bess si jeho zranění dává za vinu, chtěla přece, aby se vrátil domů. Jan těžce nese představu, že už se nikdy nebudou milovat a donutí ji, aby spala s jinými muži a potom mu o tom vyprávěla. Říká, že to bude, jako kdyby se milovali spolu. Jejich láska tak nevyprchá a Jan díky ní zůstane naživu. Lidé z vesnice ji však odsoudí a po čase je vyobcována i z církve. Přesto však Bess věří, že pokud splní Janova přání, uzdraví se a vše bude jako dřív. Riskuje proto svůj život a vrací se, aby nabídla své tělo mužům na lodi, kteří jí už dříve ublížili...
Film je jedním z prvních Trierových pokusů s ruční kamerou. Obraz je místy rozostřený. Těžko posoudit, zda to byl záměr, každopádně to snímek nijak nepoškozuje. Naopak to vyvolává dojem větší autentičnosti. Znovu musím vyzdvihnout naprosto skvělé herecké obsazení. V těchto věcech se dá Larsi von Trierovi málokdy něco vytknout. Emily Watsonová byla ve svém debutu naprosto oslňující a roli psychicky labilní dívky, která hluboce miluje svého muže a rozmlouvá s Bohem zvládla s přehledem. Stejně tak Stellan Skarsgard, kterého si pamatuji také z Trierova novějšího filmu Dogville nebo Formanových Goyových přízraků a pro mě prozatím neznámá britská herečka Katrin Cartlidge, která ztvárnila Bessinu švagrovou Dodo.
            Jediné, co bych mohla filmu vytknout, byl úplný závěr, ve kterém Jan, plující na lodi, náhle slyší zvony, bijící odněkud z nebes. Podle mého názoru by se bez tohoto pokusu o odlehčení tragického konce snímek obešel.
            Ani toto malé zakolísání však nic nemění na tom, že Lars von Trier je jedním z nejpozoruhodnějších současných tvůrců a snímek Prolomit vlny patří k nejlepším filmům, které jsem viděla.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama