"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Tanec v temnotách

25. července 2010 v 16:40 | Aneta |  Lars von Trier
Režie: Lars von Trier
Země: Dánsko, Německo, Nizozemsko, USA
Rok: 2000, 140 minut
Hrají: Björk, Catherine Deneuve, David Morse Peter Stormare, Joel Grey, Cara Seymour, Stellan Skarsgard, Siobhan Fallon

Tanec v temnotách
Sny. Naděje. Důvěra. Zrada. Utrpení. Samota. Smrt. Další z mistrovských kousků režiséra Larse von Triera zobrazující pochmurný příběh ženy, jež se snaží zachránit své dítě před stejným osudem, jaký postihl ji. Před životem v temnotě - dědičným onemocněním očí, které vede ke slepotě.
Salma Ježková, emigrantka z Československa, žije v Americe, pracuje v továrně a tajně šetří na operaci, která by jejímu synovi zachránila zrak. Představuje si, že hraje v jednom ze svých milovaných muzikálů. Když se jí její soused, policista Bill, svěří, že nemá peníze, možná přijde o dům a ztratí ženu, řekne mu i Salma svoje tajemství. Už to nebude dlouho trvat a oslepne. Oba si slíbí, že svá tajemství nikomu neprozradí. Bill Salmu lituje a zdá se být dobrým přítelem. Zanedlouho ji požádá, zda by mu nepůjčila, ona ho ale odmítne, protože už brzy musí zaplatit lékaři. Potom, co se ujistí, že Salma už skutečně nevidí, však naspořené peníze ukradne, aby mohl zaplatit vlastní dluhy. Když si Salma pro ně přijde do jeho domu, Bill ji požádá, aby ho zastřelila, jinak jí peníze nevrátí. Salma se brání, avšak Bill ji přinutí, aby skutečně vystřelila...
Je zatčena a odsouzena k smrti. Její přítelky Kathy se dozví o penězích, které Salma předala lékaři na synovu operaci, vezme je a zaplatí s nimi právníka, který má znovu otevřít případ a změnit rozsudek. Salma právníka odmítne. Nejdůležitější pro ni je, aby se operace uskutečnila. Svůj život však obětuje zbytečně - tento sen se jí nikdy nesplní...
         Stejně jako v několika dalších snímcích Trier předkládá příběh plný nenaplněných snů, očekávání a bolesti. Jako v Antikristovi používá digitální ruční kameru, díky níž film působí dokumentárně, je osobnější a dostává se blíže k divákovi. Díky dlouhé stopáži máme čas proniknout do příběhu mnohem hlouběji.
          Přestože Trier ve svých filmech mnoho prvků opakuje, vždy nacházíme něco originálního. Tentokrát propojil žánr psychologického dramatu s muzikálem. Když Salma sní, přesouvá se do šťastného, bezstarostného světa plného hudby a tance. Zpěvačka Björk, která geniálně pojala roli Salmy a zároveň se zasloužila o skvělou hudbu, jednu z nejdůležitějších složek snímku.
          Často se setkávám s názorem, že Trier je citový vyděrač, který v divákovi prvoplánově vyvolává soucit s osudy svých postav a potácí se kdesi na hraně křečovitosti. Na mě jeho snímky působí všelijak, nikdy však prvoplánově. V tom, že člověku obraz, který sleduje, dokáže způsobit hlubokou bolest, přitom není patetický, ale svým způsobem originální, vidím spíše genialitu tvůrců, než citové vydírání.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama