"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Haruki Murakami

14. září 2010 v 13:27 | Aneta |  Oblíbení spisovatelé a jejich tvorba
Japonský spisovatel a překladatel Haruki Murakami se narodil 12. ledna 1949 v Kjótu učitelům japonské literatury. V dětství a dospívání četl mnoho evropských a amerických autorů a ovlivněn byl taky evropskou hudbou - své poznatky bohatě uplatňuje ve svých dílech (z těch, které jsem četla především v Kafkovi na pobřeží). Na univerzitě v Tokiu vystudoval divadelní vědu, později pracoval (stejně jako jeho hrdina Tóru v Norském dřevu) v prodejně s hudebními nahrávkami.
Krátce po studiích si Murakami splnil svůj sen a otevřel si se ženou vlastní jazzový bar Peter Cat (ačkoli přebaly do češtiny přeložených knih tvrdí, že bar stále provozuje, ve skutečnosti fungoval pouze do roku 1981).
Murakami je držitelem několika prestižních literárních cen včetně například české ceny Franze Kafky, kterou obdržel v roce 2006 (ve stejném roce, kdy byla jeho kniha Kafka na pobřeží přeložena do češtiny).Do japonštiny přeložil některé romány Trumana Capoteho, Johna Irvinga či F. S. Fitgeralda. Murakamiho do češtiny překládá Tomáš Jurkovič. Prozatím vyšlo česky sedm titulů (a já je všechny mám :)) momentálně se připravuje překlad novely Po zemětřesení.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama