"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Nůž ve vodě

18. září 2010 v 10:44 | Aneta |  Roman Polanski
Režie: Roman Polanski
Země: Polsko
Rok: 1962, 94 minut
Hrají: Leon Niemczyk, Jolanta Umecka, Zygmunt Malanowicz

Nůž ve vodě
Polanského snímek Nůž ve vodě, drží prvenství v několika věcech. Kromě toho, že jde o režisérův celovečerní debut, jako první z polských filmů také zachytil nahou ženu a získal nominaci na Zlatého lva a na Oscara za cizojazyčný film.
Jedná se o komorní psychologické drama pro tři herce, odehrávající se na plachetnici. Pomocí minimálních prostředků zde autor rozpoutal tichou bitvu mezi majitelem lodi Andrzejem a mladým studentem, kterého svezl autem a poté pozval na projížďku lodí. Bitvu o pozornost Andrzejovy ženy, bitvu o získání převahy, bitvu o moc...
Děj by se dal shrnout do jedné věty, přesto však nenudí. Naopak vše plyne v pozvolném rytmu houpání plachetnice a hudby Krzystofa Komedy a boj mezi muži se velmi pomalu vyhrocuje. Neobvyklé je, že všechny tři postavy zůstávají veskrze anonymní. Student ani Andrzejova žena nemají jména a nemají ani minulost. Nic kromě plachetnice a jezera zde nehraje roli.
V hlavních rolí se představili Zygmunt Malanowicz, známý především z několika Wajdových filmů (Lov na mouchy, Krajina po bitvě), Leon Niemczyk a Jolanta Umecka (oba se objevili v několika československých filmech). Snímek svoji domovinu pobouřil, nicméně se stal základním kamenem Polanského režijní kariéry. Po jeho natočení autor Polsko opustil a vrátil se na čas do rodné Paříže.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama