"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Roman Polanski: Pravdivý příběh

11. září 2010 v 10:46 | Aneta |  Roman Polanski
Režie: Marina Zenovich
Země: USA, Velká Británie
Rok: 2008, 99 minut
Hrají: Roman Polanski, Sharon Tate, Jack Nicholson, Mia Farrow, Michael Caine

Roman Polanski: Pravdivý příběh
Dokumentární snímek mapující vývoj případu znásilnění třináctileté američanky Romanem Polanským, dávající si za cíl zachytit jednu část režisérova života, nikoli však jeho tvorbu. S tím by měl divák k filmu přistupovat a nesnažit se v něm hledat něco, co autorka neměla v plánu zahrnout.
Film přistupuje k celé kauze relativně citlivě a objektivně. Je složen z archivních záběrů a výpovědí několika přátel Romana Polanského a oběti znásilnění. Co v něm však trochu chybí, je pohled samotného režiséra.
Zarazilo mě pár věcí. Několik vypovídajících se ve snímku snaží vytvářet souvislosti mezi Polanského činem a jeho tvorbou. Především filmem Rosemary má děťátko, v němž se prý také objevuje motiv brutálního znásilnění opilé mladé dívky. Tvrdit něco takové je však holý nesmysl. Námět filmu Rosemary má děťátko přece nevznikl na základě představ Polanského, ale autora předlohy, spisovatele Iry Levina. Stejně tak hledání souvislostí mezi sektou Charlese Mansona, která brutálně zavraždila Polanského manželku Sharon Tate a filmem Rosemary má děťátko, v němž se údajně také objevují prvky násilí a satanismu je čistá demagogie.
Další z věcí, které mě šokovaly, byl nelítostný novinářský hyenismus. Vidět člověka, kterému před několika dny ubodali těhotnou ženu, kterak se prodírá davem reportérů a změtí foťáků a mikrofonů, mě možná pohoršuje víc, než celý sporný incindent, z něhož byl Polanski obviněn.
          Ve filmu se objevuje několik scén z filmů Hnus, Rosemary má děťátko či Čínská čtvrť, nedílnou součást tvoří také skvělá hudba Krzystofa Komedy.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama