"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Rosemary má děťátko

9. září 2010 v 13:53 | Aneta |  Roman Polanski
Režie: Roman Polanski
Země: USA
Rok: 1968, 136 minut
Hrají: Mia Farrow, John Cassevetes, Maurice Evans, Victoria Vetri, Ruth Gordon, Ralph Bellamy, Charles Grodin, Tony Curtis

Rosemary má děťátko
Rosemary má děťátko jsem sledovala s pocitem, že jsem ten film už jednou viděla. Přitom neviděla, jenom četla Levinův román. Tak moc dokázal Polanski moje představy při čtení převést na plátno. Nestává se mi moc často, aby se mi adaptace líbila stejně, jako předloha a asi ještě nikdy se mi nezdáli hrdinové a prostředí v němž se pohybují tak povědomí. 
Polanski znovu vsadil téměř všechno na jednu kartu. Na herečku. A opět vyhrál. Mia Farrow se divákovi před očima proměnila ze šťastné novomanželky v na kost vyhublou vyděšenou těhotnou ženu, která je přesvědčená, že v jejím lůně roste ďábel. Stejně tak skvělý výkon předvedla Ruth Gordon. Za roli ďábelské sousedky Minnie byla oceněna Oscarem. Roman Polanski získal nominaci na Oscara za scénář.
Polanski měl šťastnou ruku i při výběru hudby Krzystofa Komedy (složil hudbu např. i k filmu Nůž na vodě).
Filmové zpracování se velmi pevně drží knižní předlohy. Liší se jen v několika málo zanedbatelných detailech. Skvěle natočeny jsou i snové sekvence, zvláště ta, ve které Guy (anebo sám Satan?) Rosemary znásilňuje. Polanski stejně jako v The Repulsion (Hnus) dokázal navodit tíživou atmosféru plnou zmatku a strachu. Divák (i čtenář  Levinova románu) do poslední chvíle netuší, jestli je Rosemary blázen nebo se proti ní skutečně všichni spikli.
          Rosemary má děťátko tak zařazuji do seznamu svých nejoblíbenějších filmů (společně s dalším Polanského počinem - Pianistou).


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama