"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Listopad 2010

Muž ve stínu

22. listopadu 2010 v 15:31 | Aneta |  Roman Polanski
Režie: Roman Polanski
Země: Velká Británie, Francie, Německo
Rok: 2010, 128 minut
Hrají: Ewan McGregor, Pierce Brosnan, Jon Bernthal, Tom Wilkinson, Olivia Williams, Kim Cattrall, Robert Pugh, Eli Wallach, Timothy Hutton

Muž ve stínu
Nejnovější snímek Romana Polanského Muž ve stínu, je pro mě nemilým zklamáním. Ač mistr ponurých a napětí vyvolávajících scén nezklamal, nedostatky v námětu se mu nepodařilo dohnat. Divák má 128 minut neurčitý pocit, že děje něco skutečně děsivého a tajemného, i když se ve skutečnosti žádné akce nedočká. Celé tajemství, kterému se hlavní hrdina v podání Ewana McGregora snaží přijít na kloub je vlastně až směšně jednoduchá záležitost, na kterou by při troše štěstí mohl přijít během chvilky. Po dvou hodinách přemýšlení o tom, co se tedy k čertu vlastně děje, už divák očekává ledacos, závěr tedy není nijak překvapivý.
Z hereckých výkonů bych vyzdvihla skvělou britskou herečku Olivii Williams (Broken Lines, Heart of me). Pierce Brosnan ani Ewan McGregor nijak neoslnili, i když plnili své rozpačité role statečně.
Celkový dojem z tohoto politického thrilleru je tedy spíše záporný. Od Polanského bych očekávala výběr lepšího námětu, na němž by jeho mistrovsky zvládnuté zpracování zbytečně nevyznívalo kamsi do prázdna.