"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Trainspotting

21. ledna 2011 v 17:00 | Aneta |  Danny Boyle
Režie: Danny Boyle
Země: Velká Británie
Rok: 1996, 94 minut
Hrají: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Johny Lee Miller, Kevin McKidd, Robert Carlyle, Kelly Mcdonald, Peter Mullan, James Cosmo, Susan Vidler, Shirley Henderson, Irvine Welsh, Keith Allen, Kevim Allen, John Hodge

Český lev - nejlepší zahraniční snímek
Oskar 1 nominace - scénář

Trainspotting
Překvapivý počin Dannyho Boyla natočený podle novely Irwina Welshe, který si ve snímku sám zahrál jednu z menších rolí. Narozdíl od předlohy, o které autor sice tvrdí, že je protkána černým humorem, který jsem bohužel jaksi neobjevila, nepostrádá filmové zpracování lehkost a i divák se slabším smyslem pro humor (třeba já) tu najde poměrně dost vtipných momentů. Kromě pár scén, ve kterých Danny Boyle knižní předlohu jaksi minul (Renton plavoucí v záchodové míse), ji perfektně dokresluje. Neméně působivé jsou herecké výkony Ewana McGregora, Ewena Bremnera a Johnyho Lee Millera. Oskarová nominace za scénář (John Hodge) a řada dalších ocenění včetně Českého lva za nejlepší zahraniční film, jsou v tomto případě skutečně zasloužené, vybrat z poměrně složité změti příběhů a postav v knize to nejdůležitější a dát tomu formu, se tvůrcům podařilo dokonale. Myslím, že společně s filmem Requiem za sen (Darren Aronofsky, 2000) jde o jeden z nejzdařilejších snímků o drogách vůbec.
Přiznávám, že se zjevně dívám na filmy Dannyho Boyla ve špatném pořadí (viděla jsem nejdřív oscarového Milionáře z chatrče a přistupovala k Boylovi pouze jako k autorovi ubohého snímku Pláž, který jsem viděla ve svých pubertálních letech a asi do smrti mě bude strašit vzpomínka na Leonarda DiCapria předvádějícího hrdinu počítačové hry běhajícího po lese). Za Trainspotting si uznání skutečně zaslouží, budiž mu jeho novejší tvorba prominuta.
 


Komentáře

1 Ash Ash | Web | 2. února 2011 v 8:35 | Reagovat

Eh, je mi to blbé, ale chtěla jsem se Tě zeptat, jestli bys mi nemohla říct víc o těch vysokých školách, který studuješ.. resp. o těch oborech :). Slyšela jsem, že Brno je co se týče žurnalistiky na jiném levelu než Olomouc - taky jsem slyšela, že ti stačí percentil přes 80 u NSZ. Jak to tedy je? :)

Kdyžtak prosím email, Asheen@seznam.cz, díky, budu ti moc vděčná.

(Prosím prosím, hrabu prstíčkem)...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama