"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Pět překážek

9. února 2011 v 23:42 | Aneta |  Lars von Trier
Režie: Lars von Trier, Jorgen Leth
Země: Dánsko, Švýcarsko, Belgie, Francie
Rok: 2003, 100 min.
Hrají: Lars von Trier, Jorgen Leth, Claus Nissen, Majken Algren Nielsen, Alexandra Vandernoot, Patrick Bauchau, Jan Nowicki
  
The five obstructions
Jeden z nejintenzivnějších filmových zážitků v mém životě. Z části komická, ale především hodně znepokojující a do detailu promyšlená tvrdá manipulace a psychologický tlak Larse von Triera na kolegu Jorgena Lethe, která mu má pomoci v depresi a tvůrčí krizi. Pět překážek je polodokument dodržující zásady manifestu Dogma 95, hrající si neohroženě s filmovou technikou, zkoumající různé typy uchopení tématu a především ve všech směrech zacházející do krajností. Jorgen Leth se na krátký okamžik stává von Trierovou obětí. Jeho oběť však přináší své ovoce minimálně pro diváka. Pět překážek je totiž snímek, který dokáže člověka (přinejmenším mě) hluboce zasáhnout. Všichni se tak částečně stáváme von Trierovými oběťmi.
     Skutečná síla von Triera je v tom, že se nikdy neopakuje. I když občas zpracovává stejné motivy (např. uchopení ženy jako ztělesnění zla v Dogville, Manderlay a v Antikristovi), vždy k nim přistupuje nově.
     Ve snímku Pět překážek vzniká pět dílčích krátkometrážních filmů, přičemž u čtyř z nich Lars von Trier zadává podmínky, které musí Jorgen Leth při jejich natáčení dodržet a pátý snímek natáčí von Trier sám. První překážka je nejmírnější, i když útočí na samotnou podstatu filmového vyjádření a nutí Lenthe film složit pouze z několik vteřin trvajících záběrů. Další překážky atakují samotnou Lenthovu osobnost a nutí ho dělat věci, které jdou proti jeho přesvědčení. Lars von Trier je nekompromisní, když se není s výsledkem úkolu spokojen, nešetří kritikou a vynucuje si opravu. Jen tak může být experiment úspěšný.
     Každý z dílčích snímků navazuje na Lenthův autorský krátkometrážní film Dokonalý člověk s Clausem Nissenem v hlavní roli. Jaký je vlastně dokonalý člověk? Jak vypadá? Jak jí? Jak se pohybuje? Může být dokonalým člověm Jorgen Leth?
     Pět překážek je podle mě film, o kterém by se dala napsat kniha. Nejsem si jistá, jestli se vůbec můžu pokoušet ho nějakým způsobem interpretovat. Lars von Trier se snaží přijít na to, kam až může zajít. Je smrtelně vážný a zároveň si ze svého kolegy i z diváka částečně utahuje. Všechny karty drží v ruce on a dá nám do nich nahlédnout jen tolik, aby nám ještě dlouho ležely v hlavě. Netroufám si a ani nemám důvod něco kritizovat. Lars von Trier je zkrátka geniální režisér a Pět překážek je tedy geniální film.
 


Komentáře

1 Mona Mona | 23. února 2011 v 14:20 | Reagovat

MMmm, tak to zní zajímavě. Podívám se po tom a zase rozšířím obzory :o) Já včera viděla Match Point a moc se mi to líbilo. Jen teda toho hlavního herce bych zabila. Mít takového chlapa ... nejhorší je, že tak to v životě prostě chodí (jen snad bez těch vražd).
Co říkáš na Woodyho Allena?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama