"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Červen 2011

Melancholia

26. června 2011 v 22:26 | Aneta |  Lars von Trier
Režie: Lars von Trier
Země: Dánsko, Švédsko, Itálie, Francie
Rok: 2011, 130 minut
Hrají: Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland, Charlotte Rampling, Stellan Skarsgard, Udo Kier, Alexander Skarsgard, Jesper Christensen

Sledovat Melancholii Larse von Triera je jako potkávat staré známé. Stellan Skarsgard (Dogville, Tanec v temnotách, Prolomit vlny, Království II.), Charlotte Gainsbourg (Antikrist) a Udo Kier (Manderlay, Dogville, Tanec v temnotách, Království II., Prolomit vlny, Evropa, Epidemic) jsou nebo se pomalu stávají stálými průvodci jeho tvorbou. Snímek, který spatřil světlo světa v Cannes a na pozadí jehož premiéry byl Lars von Trier z festivalu vykázán, je opět stejně jako jeho autor provokativní, diskutovaný, obdivovaný i zatracovaný. Pro mě jde o jeden z největších filmových očekávání a zážitků totoho roku.
Na první pohled křehká Kirsten Dunst coby nevěsta Justine a naproti ní temná Charlotte Gainsbourg jako její starší sestra Claire. Uvnitř temná, zvrácená Justin a naproti ní vnitřně křehká Claire, hroutící se pod narůstající hrozbou zániku, v jejímž kontextu se vše, obzvláště svatební veselí a Justininy pracovní povinnosti v reklamní agentuře, zdá být naprosto bezvýznamné a groteskní. Lyrické, symbolické, vizuálně hypnotické. Niterní sonda do duší dvou žen. Podmanivá hudba, naprosto skvělá neklidně těkající kamera.
Nějakou dobu jsem přemýšlela, jestli je Melancholia pro běžného diváka (tedy i mě, protože za odborníka se nepokládám) interpretovatelná. Osobně potřebu jakkoli ji interpretovat nemám, přestože ji vnímám jako jeden z nejneprůhlednějších Trierových snímků. Lze ji popsat, což je zbytečné pro ty, kteří ji viděli i pro ty, kteří ji neznají. Lze ji analyticky rozcupovat. Anebo ji lze prožít.

Prázdniny se blíží

8. června 2011 v 8:34 | Aneta |  Ostatní
Nestíhací semestr a celý zběsilý druhák se blíží ke konci. Dneska mě čeká poslední zkouška, příští týden přijímačky (ze zemáku chachacha) a konečně vypuknou (pracovní) prázdniny. Ale i když pracovní, tak stejně doufám, že si najdu čas obnovit tyhle stránky a alespoň sem tam něco přihodit (návštěvnost je sice pramalá, ale i tak bych těch pár chudáků, co sem občas strčí nos, mohla občas obšťastnit nějakým svým chabým výplodem). Myslím, že téma prvního článku je celkem jasné už teď protože, CHCI SAKRA VIDĚT MELANCHOLII A TO NEJLÍP HNED! Aneb Lars von Trier (Cannes Necannes - čti Kán Nekán) je pořád bůh a bohem zůstane.