"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Bílá stuha

30. července 2011 v 15:44 | Aneta |  Michael Haneke
Režie: Michael Haneke
Země: Rakousko, Německo, Francie, Itálie
Rok: 2009, 138 minut
Hrají: Ulrich Tukur, Susanne Lothar, Rainer Bock, Christian Friedel, Leonard Proxauf, Leonie Benesh, Burghart Klaußner, Steffi Kühnert, Michael Schenk, Ursina Lardi, Thibault Sérié

Zatím poslední počin Michaela Hanekeho Bílá stuha nasbíral od svého uvedení více než deset filmových ocenění, mezi nimiž nechybí Zlatá palma z MFF v Cannes, Zlatý Globus źa nejlepší cizojazyčný film a dvě bohužel neproměněné nominace na Oscara v kategoriích nejlepší film a kamera a v domácích vodách i nominaci na Českého lva (kterého nakonec získal Nolanův Počátek).
Ač jde o černobílý snímek, který vyhlíží téměř klubově a promlouvá v našich kinech zřídka se objevující němčinou, jako první z Hanekeho filmů vyvolal mediální zájem a nalákal do kin i širší české publikum (což vyvolává otázku, podle čeho si vlastně české masové publikum, známé svým poněkud nevytříbeným vkusem, svůj kulturní program vybírá).
Haneke divákovi představuje malou německou vesnici krátce před vypuknutím první světové války. Vesnici, ve které na první pohled vypadá vše normálně, ale která se na pohled druhý hemží despotickými rodiči, zlomyslnými dětmi a závistivými sousedy. Vše začíná pádem místního lékaře z koně. Tato událost tvářící se jako nešťastná náhoda se však po objevení tenkého lanka napnutého přes cestu, kterou lékař projížděl, ukazuje být někým naplánovanou akcí. Krátce na to je ve vesnici objeven svázaný a zbitý baronův malý synek. Kdo za násilnými činy stojí? Čas ukazuje, že zlo se nekoncentruje pouze v jednom z obyvatel a pachatelem by mohl být kdokoliv...
Z pro mě dosud neznámých německých herců mě zaujala Maria-Victoria Dragus v roli Kláry a jak ocenění napovídají, snímek vyniká také skvělou prací rakouského kameramana Christiana Bergera, který s Hanekem spolupracoval už v minulosti (např. na filmech Utajený, Pianistka a Bennyho video).
Zkrátka a jednoduše, Bílá stuha je další z filmů, které si nesmíte nechat ujít :)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama