"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Funny Games USA

18. července 2011 v 9:34 | Aneta |  Michael Haneke
Režie: Michael Haneke
Země: USA, Francie, Velká Británie, Rakousko
Rok: 2007, 111 minut
Hrají: Naomi Watts, Tim Roth, Michael Pitt, Brady Corbet, Devon Gearhart, Siobhan Fallon, Robert LuPone

Funny Games USA je americká verze rakouského snímku z roku 1997, která dokazuje, že Michael Haneke je jed ním z nejkontroverznějších a zároveň nejlepších režisérů současnosti. Ač je film v porovnání s o deset let starším originálem v mnoha ohledech kritizován, jde zkrátka o jeden z těch, na které člověk jen tak nezapomene. Cílem je totiž diváka naprosto paralyzovat, ukázat mu zlo v jeho nejděsivější podobě (k podobným i když ne tak drastickým pokusům se Haneke vrátil ve svém zatím posledním filmu Bílá stuha), zobrazit nejbrutálnější formu násilí bez náznaku lítosti a soucitu a zároveň konfrontovat diváka se zjištěním, že je schopen něco takového sledovat a nebýt zdaleka tolik zhusen, vyděšen a pohoršen, jak by slušný člověk měl.
Peter a Paul, dva bratři v bílém, vyhlížející jako lehce slizká nevinnost sama, systematicky psychicky terorizují mladou rodinu, která si přijela odpočinout na víkend na venkov. Anna (Naomi Watts) ani její manžel v podání Tima Rotha nemají naprosto žádnou šanci proti nezvaným hostům, kteří, ač se nezdají být nejchytřejší, postupují naprosto chladnokrevně a svým obětem nedopřávají nejmenší naději. Všechno je však vlastně jenom hra. Hra, kterou nikdo nepřežije...
Kromě znepokojivého obsahu vynikají Funny Games USA i formou. Haneke použil statickou kameru a natočil snímek téměř bez hudby, filmovou fikci tedy částečně rozbil téměř dokumentárním pojetím. Zajímavou invencí je i konstrukce několika alternativních situací, jako důsledků odlišných reakcí na psychický teror (např. pokusit se bránit nebo věřit výhružkám a zůstat pasivní?).
Snímek jsem dokoukala s podivnou směsí naprostého zhnusení a zároveň s uspokojením z velmi silného filmového zážitku. Ač nejsem největší fanoušek krvavých psychothrillerů, tohle je jeden z těch, které stojí za to vidět.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama