"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

14 dní s polským filmem

15. září 2011 v 23:14 | Aneta |  Film
Jakožto člověka, který upřednostňuje evropskou (především severskou) kinematografie před hollywoodskou produkcí (i když se samozřejmě najde strašná spousta vynikajících hollywoodských i jiných neevropských snímků) mi polský film naprosto učaroval.

Co v mojí dušičce kdysi odstartoval Roman Polanski jedním ze svých ještě polských filmů Nůž ve vodě (a další, byť už nepolskou tvorbou), v tom nyní pokračuje Krzysztof Kieslowski (nezmiňuji se o kvůli škole povinném nakoukávání Wajdovy a Munkovi klasiky). Jeho filmografie (zatím jsem měla možnost vidět pouze 4 snímky) mě nepřestává udivovat a příjemně překvapovat a pomalu, ale jistě ho zařazuji ke svým nejoblíbenějším autorům.

A protože chci polskou kinematografii objevovat dál (a jakmile nemám plán, tak se nikdy k ničemu nedokopu), uspořádám si ve svém netbooku s desetipalcovou úhlopříčkou 14 dní trvající soukromý festival polských filmů, které chci vidět a jsou k sehnání včetně českých titulků a stejně jako u Zářijového divadelního šílenství budu postupně dávat echo :)

1. Krzysztof Kieslowski - Krátký film o lásce

2. Krzysztof Kieslowski - Krátký film o zabíjení

3. Krzysztof Kieslowski - Dvojí život Veroniky

4. Krzysztof Kieslowski - Bez konce

5. Krzysztof Kieslowski - Tři barvy: Modrá, Červená, Bílá (trilogie)

6. Andrzej Wajda - Člověk ze železa

7. Andrzej Wajda - Katyň

8. Andrzej Zulawski - Diabel

9. Andrzej Munk - Pasažérka

10. Jan Jakub Kolski - Ladny dzien

11. Dorota Kedzierzawska - Čas umírat

12. Andrzej Jakimowski - Přimhuř oči

13. Wojciech Wójcik - Rande naslepo

Určitě existuje spousta dalších, českému divákovi dostupných filmů. Pokud máte nějaké tipy, budu hrozně ráda a postupně budu seznam doplňovat. Uvidíme, co se dá stihnout za 14 dní :)
 


Komentáře

1 mid mid | 14. října 2011 v 11:01 | Reagovat

Ačkoliv jsem zas tak moc polských filmů zatím neviděla, musím s tebou souhlasit. Polské filmy mají naprosto jedinečné kouzlo a atmosféru. Teď jsem se například zamilovala do filmu Benátky od J. J. Kolského :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama