"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Čínská čtvrť

14. září 2011 v 14:21 | Aneta |  Roman Polanski
Režie: Roman Polanski
Země: USA
Rok: 1974, 130 min.
Hrají: Jack Nicholson, Faye Dunaway, John Huston, John Hillerman, Diane Ladd, Roman Polanski, Joe Mantell, Bruce Glover, James Hong, Noble Willingham, Jesse Vint, Burt Young

Oscara za scénář Roberta Townea a dalších deset nominací po zásluze ukořistil kultovní snímek Romana Polanského Čínská čtvrť. Klasika detektivního a špionážního filmu 70. let s charismatickým Jackem Nicholsonem (jehož role v Čínské čtvrti je podle mě společně s rolí ve Formanově Přeletu nad kukaččím hnízdem a Kubrickově Osvícení nejvýraznější v jeho kariéře) a krásnou Faye Dunaway v hlavních rolích nutí diváka i přes poměrně dlouhou stopáž sledovat celé dění se zatajeným dechem.

Změť intrik, podvodů a skandálů, které postupně odhaluje soukromý detektiv Jake Gittes, najatý podváděnou manželkou zavražděného vodohospodáře Mulwraye, není až tak originální tématem, jako Polanského pojetím. Prvky filmu noir, děj zasazený do 30. let, temná minulost postav (především hlavní hrdinky), velká dávka napětí i trocha humoru, skvělé obsazení hlavních rolí a sám Roman Polanski v jedné z vedlejších, jako skrček uřezávající Jacku Nicholsonovi kus nosu, geniální kamera zaměřující se v klíčových situacích na detail... Mohla bych pokračovat dál. Opomenout určitě nelze ani Polanského tradičně skvělý výběr hudby, tentokrát pod taktovkou Jerryho Goldsmithe (ač nedám dopustit na skladatele Krzystofa Komedu, který s Polanským dlouho spolupracoval).

Rozebrat tenhle film podrobně si troufnu možná potom, co si ho po čase pustím ještě několikrát. Po prvním shlédnutí jsem nadšená, a přestože krimi nikterak nepatří k mým oblíbeným žánrům, Čínskou čtvrť jsem si vychutnala od začátku až do konce. Jsem však zvyklá všímat si spíš nezvyklostí a zajímavostí v narativu, než v technice (což snad napravím až podruhé přelouskám Bordwellův Film Art and Introduction :))..
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama