"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Podzemní blues

28. září 2011 v 23:21 | Aneta |  Divadlo
režie: Dušan D. Pařízek
dramatický text: Peter Handke
dramaturgie: Hermann Seeler
kostýmy: Kamila Polívková
hrají: Martin Finger a Boleslav Polívka

Stěžovala jsem si někdy na to, že v málokterém představení cítím silnější kontakt herců s publikem? V tom případě bych měla říct, že mi Peter Handke svým textem, kterého se chopil Dušan D. Pařízek s Marinem Fingerem a Bolkem Polívkou, udělal opravdovou radost.

Představení Podzemní blues bylo z části jakýmsi divadelním experimentem pokládajícím si otázku, kam až může vztah herce s divákem zajít. Krajní meze však zůstala tajemstvím. Očividně si coby diváci docela smířeně necháme nevybíravým způsobem nadávat a poklidně sledujeme dění, přestože herec nikoli do prázdna, ale konkrétním divákům do očí křičí "co na mě čumíš? nečum na mě!" či "sbalte se a táhněte odsud!". Nabízí se otázka do jaké míry si na podobném představení přejeme zůstat v anonymitě schovaní mezi masou přihlížejících a do jaké míry se naopak vždy musí najít jakási oběť, která přímý kontakt s hercem skutečně prožije. Rozdíl mezi divadelním zážitkem oné oběti a škodolibě se pochechtávajícího zbytku obecenstva je jistě markantní...

Handkeho hra předkládá poměrně jednoznačný problém vnitřního boje člověka, který je zhnusen lidmi, lidskou společností, je schopen vidět její chyby, poukazovat na její zoufalou malost a jednoduchost, nicméně je přistižen, že se sám od toho, co nenávidí a odsuzuje, nikterak neliší.

Z pouhých dvou protagonistů nelze než vyzdvihnou skvělý výkon Martina Fingera, který si v první části představení se scénou, kterou měl fakticky sám pro sebe, dokázal poradit naprosto bez problémů. Na výbornou se vypořádal jak s náročným a obsáhlým textem, tak s už zmíněným extrémním kontaktem s diváky. Do jeho monologu zhruba v polovině vstupující Bolek Polívka opět ukázal, že k největším triumfům jeho herectví patří skutečnost, že i stoprocentně připravený dialog v jeho podání působí naprosto přirozeně, v místech téměř improvizačně.

Od své první návštěvy Divadla Komedie jsem očekávala hodně. A dostala jsem k tomu ještě něco navíc. Dobré, místy geniální, chvíli rozpačité a potom znovu geniální. Skvělá předloha, výborné zpracování. Pět hvězdiček z pěti.

Foto zdroj: www.prakomdiv.cz
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama