"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Světáci (Malované děti)

10. září 2011 v 12:00 | Aneta |  Divadlo
Klicperovo divadlo v Hradci Králové

režie: Vladimír Morávek
námět: Zdeněk Podskalský, Vratislav Blažek
dramaturgie: Jana Slouková
scéna: Daniel Dvořák
kostýmy: Eva Morávková
hrají: Jiří Zapletal, Ondřej Malý, Filip, Richtermoc, Kristýna Kociánová, Kamila Sedlárová, Martina Nováková, Zora Valchařová-Poulová, Jan Bílek, Miroslav Zavičár, Josef Čepelka, Vojtěch Dvořák, Hynek Pech, Pavel Filip, Isabela Smečková Bencová, David Smečka, Marta Zaoralová

Představení s názvem Světáci a podtitulem Malované děti hradeckého souboru hostujícího v olomouckém Moravském divadle jsem si vybrala téměř náhodně s tím, že se usadím někde z kraje hlediště a přinejhorším po několika minutách v nestřeženém okamžiku uteču ven. Neutekla jsem. Naopak, Morávkova adaptace dokáže diváky pobavit i dojmout a necelé tři hodiny jejího trvání pokládám za velice příjemně strávený čas.

Filmovou verzi Světáků jsem viděla kdysi dávno (představení jsem si s předlohou dokázala spojit, až když jsem si doma kousek filmu pustila), nicméně jsem nezůstala o nic ošizena, protože ač adaptace zahrnuje dvě odlišné dějové linky, příběh Světáků je v ní představen plnohodnotně. (Napadá mě srovnání s brněnskou inscenací Extase, na jejíž představení jsem šla nepříliš seznámená s filmem a z některých částí jsem byla poněkud zmatená). Morávkova verze není jen klasickou adaptací, ale je doplněna o hudební a taneční sekvence a na příběhu skupiny Golden Kids představuje historický kontext natáčení filmových Světáků. Zároveň je také jakýmsi holdem Martě Kubišové, která byla donucena na dvacet let přerušit svoji kariéru (Marta Zaoralová se s rolí Marty Kubišové a zpěvem jejích písní vypořádala naprosto obdivuhodně, stejně jako David Smečka a Isabela Smečková coby Václav a Helena.)

Další s věcí, která mě příjemně překvapila bylo uspořádání scény do několika oddělených linií, ve kterých se postavy pohybovaly. Nejvýraznějším prvkem se stala velká stěna z otočných ploch s fotografiemi dokumentujícími dobu natáčení filmových Světáků, tedy 60. léta.

Druhá polovina představení působila trochu nudněji a těžkopádněji kvůli nekonečnému omílání některých hitů a celkovému zpomalení děje, ale vzhledem k tomu, že byla o něco kratší než první, naštěstí nestačila zkazit celkový dojem.


Rozhovor s Vladimírem Morávkem najdete zde.
Foto zdroj: www.klicperovodivadlo.cz
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama