"Great art is always flanked by its dark sisters, blasphemy and pornography." Geoffrey Hartmann

Nikdo mě nemá rád

23. listopadu 2011 v 0:11 | Aneta |  Noci s Francouzskou novou vlnou
Režie: Francois Truffaut
Země: Francie
Rok: 1959, 94 min.
Hrají: Jean-Pierre Léaud, Claire Maurier, Guy Decomble, François Truffaut, Jean-Claude Brialy, Georges Flamant, Jeanne Moreau, Jacques Demy, Jean Douchet, Henri Virlojeux

Širokoúhlý snímek Nikdo mě nemá rád věnovaný kritikovi a teoretikovi André Bazinovi, který zemřel těsně před začátkem natáčení, je jedním z ústředních děl kinematografie Francouzské nové vlny. Ač se Francois Truffaut, coby člen skupiny autorů pohybujících se kolem filmového časopisu Cahiers du cinéma, později společenským tématům spíše vyhýbal, Nikdo mě nemá rád je žánrově spíše sociálně-kritický.

Částečně autobiograficky laděný film vypráví příběh třináctiletého chlapce Antoina Doinela, který se bez většího úspěchu pere o své místo na světě. Nevlastní otec a jemu nevěrná matka mu neposkytují právě idylické milující domácí prostředí a ve všech směrech je s ním zacházeno jako s dospělým člověkem. Přes veškerou snahu se nedokáže zavděčit nikomu a poslán do nápravného ústavu. Autobiografičnost snímku zde lze nalézt v motivu složitého vztahu otce a syna i v údajné fyzické podobnosti hlavní roli představujícího Jeana-Pierra Léauda a Francoise Truffauta.

Pro dnešního diváka, který není zrovna zapálený do zkoumání filmových technik a vývoje různých směrů, může Nikdo mě nemá rád vyznít příliš jednoduše, možná i nudně. Faktem však je, že z uměleckého hlediska má tento snímek své nenahraditelné místo mezi nejlepšími díly světové kinematografie a to nejen díky novátorskému režijnímu přístupu a propracovanému scénáři, ale i skvělé práci zkušeného kameramana a Truffautova osobního přítele Henriho Cecae.

* cena za režii na festivalu v Cannes 1959, Oscarová nominace - scénář
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama